הגנה על רעיון חדש - פטנט 

פטנטים - הגנה על רעיונות 

 רעיון חדש, כשלעצמו אינו בר הגנה. ביטוי של רעיון חדש עשוי להיות כשיר להגנה של פטנט, מדגם, זכויות יוצרים, סימני מסחר, סוד מסחרי וכד’.

 מומלץ לשמור על רעיון חדש /המצאה בסודיות בטרם מימושם בפועל. חשוב לא לפרסם ולא לחשוף את ההמצאה/המוצר/השם בפני אחרים(גם במסגרת אתר אינטרנט, תערוכות, קטלוגים, מצגות בפני משקיעים וכד’) לפני שקיבלתם יעוץ משפטי.

 חשוב לבצע חיפושים מקדימים ( סקר פטנט ) ולוודא שהרעיון החדש/המצאה/שם שלכם לא קיימים כבר בשוק ושאין לצד שלישי זכויות קודמות. כדאי לבצע חיפושים לכל הפחות במנועי חיפוש באינטרנט, במאגרים משפטיים וכד’. ניתן גם לבצע חיפושים מעמיקים ומקיפים יותר באמצעות אנשי מקצוע בתחום ולקבל חוות דעת מקצועית. 

חשוב להגן על ההמצאה/המוצר/השם בצורה משפטית, כגון באמצעות הגשת בקשה ל לרישום מדגם ו/או פטנט ו/או סימן מסחר בישראל (ובמדינות נוספות בהן מתעתדים לפעול), לפי העניין, לפני פרסום או חשיפה שלהם.

  פטנטים נועדו להגן על המצאה חדשה (מוצר או תהליך), מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות המצאתית. הגנה ל- 20 שנה מההגשה, כפוף לחידוש במועד. בפטנטים מחמירים עוד יותר ולא ניתן יהיה לקבל רישום פטנט בישראל או במדינה אחרת אם כבר היה פרסום קודם של המוצר או ההמצאה במדינה אחרת בעולם.  

בטרם חשיפת ההמצאה/המוצר בפני גורמים אחרים, למשל בפני משקיע פוטנציאלי, לפני שהגשתם בקשה לרישום מדגם ו/או פטנט, רצוי להחתים אותם על מסמך סודיות ואי תחרות (NDA), אשר נועד להבטיח כי הם יישמרו בסודיות ולא ייגזלו בידי אחרים. בדרך זו ניתן לספק לרעיון/המצאה הגנה חוזית לכל הפחות.

 אם בתכניתכם לשווק את מוצריכם בחו”ל חשוב לקבל יעוץ מקצועי ולבנות אסטרטגיה כדאי מאוד להרחיב את ההגנה ולרשום פטנט גם במדינות בהן קיימת או צפויה פעילות עסקית בהקדם, ולפני ייצור, ייבוא בפועל או מגעים עם גורמים מקומיים בנוגע לייצור, או ייבוא ושיווק של המוצר (בפרט בסין, כדי למנוע מצב שירשמו זכויות על שמם ויפעילו עליכם סחטנות). כיום יש אפשרות להגיש בקשות בינלאומיות שמכסות את מרבית המדינות. 

 

 נכתב על ידי עו”ד יפה דגן, בעלת משרד עורכי דין וגישור יפה דגן ומנטורית מתנדבת בקרן-שמש

יאיר טק - פיתוח, תכנון, רכש, ייצור
facebook