אבטיפוס​

תכנון ובניית אבטיפוס

כשדנים בנושא של בניית אבטיפוס נשאלת השאלה הבאה: מהי הפונקציונאליות ומהו העיצוב שצריך להטמיע באבטיפוס? כשאנחנו ניגשים לענות על השאלה אנחנו מבינים כי זה תלוי כמובן במורכבות של המוצר, במטרות של אותו אבטיפוס, במשאבים הנתונים, בזמנים ועוד המון שיקולים והתלבטויות.

 

אבל מהם למעשה המטרות בבניית אבטיפוס?

 

· צריך לזהות בעיות במוצר ובתהליכים העיקריים ביצירת המוצר, וזאת לפני שבכלל מתחילים בעיצוב ופיתוח של המוצר. בניית א טיפוס חוסכת זמן ועלויות. גילוי ואיתור בעיות בשלבים המתקדמים יותר בפיתוח מוצר יחייבו אותנו לחזור אחורה – בזבוז של זמן וכסף. כשלא נזהה את הבעיות במוצר בשלבים המוקדמים אנחנו עלולים למעשה להכשיל את המוצר (והמקרה הגרוע ביותר הוא שהבעיות יצופו כאשר הצרכן יתחיל להשתמש במוצר ויגלה שהמוצר בלתי שמיש). עניין נוסף שעלול לגרום לכישלון הוא פספוס ה"רכבת", כי כפי שאנו יודעים ומכירים היטב, יש המון טרנדים והזמן עלול לחלוף ולעבור וכל ההשקעה שלנו עלולה לרדת לטמיון.

· בהמשך לסעיף קודם, שימוש באבטיפוס למבחנים לפני שיוצא לאור. דרך נפלאה לגלות ולזהות בעיות במוצר חדש היא לבצע ניסיון באמצעות משתמשים פוטנציאליים שיבחנו אותו. המשתמשים הפוטנציאליים הללו מקבלים משימות ומבצעים פעולות שמתוכננות מראש על האבטיפוס. במרבית המקרים ממלאים איזשהו טופס או דוח על התוצאות אחרי כל משימה או פעולה.

· לצורך הצגה ללקוחות. אבטיפוס מאפשר להציג ללקוחות הפוטנציאליים מהי הפונקציונאליות של המוצר לפני תחילת העבודה על תכנון העיצוב והפיתוח.

· אבטיפוס כחלק מתהליך אפיון. האפיון מיועד עבור צוותי הפיתוח ובדיקות. השימוש באבטיפוס עצמו הוא הרבה יותר יעיל מדוח או מסמך כתוב.

· הצגת המוצר למשקיעים.

 

בבניית אבטיפוס חייבים להתייחס לפונקציונאליות המוצר ולעיצובו

 

מבחינת פונקציונאליות המוצר- בודקים מהי התנהגות המוצר ובוחנים מהם התוצאות. המטרה כאן למעשה היא לבדוק מהי הפונקציונאליות, כמעט כמו

במוצר האמתי ולנסות לדמות איך המשתמש ישתמש במוצר ולגלות בעיות. כאן חייבים לקחת בחשבון שיש גם חסרונות -זמן ועלויות. גם מבחינת עיצוב אבטיפוס מנסים להתקרב כמה שיותר למוצר הסופי. חסרון בולט כאן הוא שכאשר אבטיפוס מעוצב אולם לא באופן סופי, הוא עלול להשפיע לרעה על בחינתו של אבטיפוס. במרבית המקרים לקוחות פוטנציאליים מתקשים להפריד ולהבדיל בין העיצוב לפונקציונאליות של המוצר. היתרון הבולט מבחינת העיצוב הוא ההמחשה הכמעט אמתית - דימוי של המוצר הסופי. לטובת בניית אבטיפוס ניתן לפנות לחברת אלקטרוניקה המתמחה בתחום. חברות אלקטרוניקה כיום מתעסקות בעיקר בתחום הרווחי הזה, אבל גם מתעסקות בתחומים נוספים.

יאיר טק - פיתוח, תכנון, רכש, ייצור
facebook